• 0 342 317 33 01

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından düzenlenen Beynelmilel Yemekler Etkinliği Projesi 21 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Toplumsal Duyarlılık Projesi dersi kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe yaklaşık yirmi ülkeden kırk öğrenci katıldı. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali GÜR’ün katılımıyla başlatılan projenin ilk etkinliğinde Prof. Dr. Ali GÜR domates tava yapımına eşlik etti.

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Ceyhun UÇUK önderliğinde yürütülen Toplumsal Duyarlılık Projesi dersi kapsamında gerçekleştirilen etkinlik, üç hafta boyunca haftada iki saat olmak üzere, Gaziantep mutfağından yemeklerin yapımı ve tanıtımına yönelik olması amacıyla planlandı. UÇUK, etkinliğin ilk amacının yabancı uyruklu öğrencilere Gaziantep mutfağını tanıtmak ve kendi ülkelerine götürmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

Üç haftalık bir süreçte gerçekleşecek olan Beynelmilel Yemekler Etkinliği Projesi 10 Nisan 2019 Çarşamba günü büyük bir festivalle son bulacak.